حدیث روز

D-(17).jpg

سامانه پيام كوتاه

                  

نویسنده: حامد خلیلی ازنی

در قسمت یادگار کهن به روستاهایی می پردازیم که قبلا جزء هزار جریب تاریخی بودند و اکنون به استان سمنان ملحق شده اند . این روستا ها در زبان فرهنگ و تاریخ با مردم منطقه دودانگه و چهاردانگه شباهت تام دارند و جدایی مرز جغرافیایی هیچ وقت باعث جدایی فرهنگی و علایق این مردم با هم نخواهد شد.

روستای ملاده در ۷۰ کیلومتری شمال سمنان  واقع شده است. از روستا های تاریخی  هزار جریب می باشد.این روستا از روستاهای دهستان پشتکوه منطقه دودانگه بود که در سال 1360 از منطقه دودانگه جدا و به سمنان الحاق شده است. این روستا که یکی از روستا های حاکم نشین منطقه هزار جریب بوده است . نام سابق این روستا ایوک بوده است. این روستا جز اسران رستاق بوده که بعد از شکست محمود ولاش به خاک هزار جریب ملحق شده است. در کتاب  میر عماد الدین سردار مبازه با مغولان در این مورد چنین آورده شده است: میرعمادالدین با شکست سلطان محمود ولّاش، حکومت آسران رستاق را منحل کرد و منطقه ی آسران را به هزار گری (هزار جریب) ضمیمه کرد. منطقه ی آسران رستاق شامل هفتاد قصبه ی بزرگ از قبیل پرور، سنگسر، شهمیرزاد، کاورد، شلی، کولیم، هیکو، خینگ، آسران، اورپلنگ، اوک (ملاده کنونی) و.. بود. مرکز حکومت آسران رستاق، قلعه ای به نام آسران رستاق بود که در جنوب چاشم واقع بود این منطقه هم اکنون از مراتع سنگسری ها است و محلی ها به آن آسِرُن(âseron) می گویند.

  زبان مردم این روستا مازندرانی می باشد.

ملاده در لغت نامه دهخدا

ملاده . [ م ُل ْ لا دِه ْ ] (اِخ ) دهی از دهستان پشتکوه است که در بخش دودانگه ٔ شهرستان ساری واقع است و 175 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

 ملاده یکی از روستاهای شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است. این روستا در ۶۰ کیلومتری شمال مهدیشهر و در دهستان پشتکوه واقع است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت ملاده ۵۹ نفر (۲۴ خانوار) بوده است.(مرکز آمار ایران)

مهمترین اثر تاریخی روستای ملاده شکارگاه ملاده و عمارت ابراهیم خان است که در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است .[

وجه تسمیه ملاده

در این روستا چهار طایفه زندگی می کردند که عبارت بودنداز:بوش،جولا،سادات وملا ،که با مهاجرت عده ای از طایفه ملا به روستای ایوک ومسکن گزیدن انها نام روستا راتغییر دادند وبه ملاده معروف شد.

عمارت ابراهیم خان

در روستاي سرسبز و خوش آب و هواي ملاده (در حدود 70 کيلومتري شمال سمنان) دو عمارت بزرگ و باستاني و زيبا وجود دارد که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدوداً 50 متر به موازات يکديگر قرار گرفته‌اند. مصالح اصلي بنا، خشت و آجر و نماي آن آجر و گچ است. اين بنا كه به شكارگاه ملاده نيز معروف است  اين خانه در يك باغ مصفا ساخته شده و ساختمان قراولخانه يا عمارت كلاه فرهنگي درگوشه ديگري از باغ قرار گرفته است .
هر يک از اين دو نوع ساختمان دو طبقه و داراي تعداد زيادي اتاق و راهروي مربوط به اتاق‌ها و طبقة فوقاني است. معماري ساختمان‌هاي مذکور بسيار زيباست. معماري، نوع گچبري روي ديوارهاي اتاق‌ها و ايوان‌ها، ساخت تاقنماهاي روي ديوار و در برخي جاها نقاشي‌هاي زيباي ديواري و نيز ايجاد شومينه‌هاي کوچک، به آن جلوه‌اي خاص داده است.
اين ساختمان داراي يک حياط بزرگ با درختان فراوان و متنوع است و کف حياط خاکي است. سر در اصلي اين ساختمان‌ها از جنس چوب است. درهاي اين دو ساختمان به فاصلة چند متر مقابل هم قرار دارند. بالاي سر در ساختمان غربي سال تعمير بنا را سال 1310 نوشته‌اند.
اين بناها در سال 1287 قمري به همت ابراهيم خان معروف به سالار افخم حاکم دودانگه و چهاردانگه براي سکونت شخصي احداث شد. پس از ابراهيم خان، پسرش اسماعيل خان در آن زندگي مي‌کرد و به علت کشته شدن او، بازماندگان از آن محل کوچ کردند و خانه را غيرمسکوني باقي گذاشتند. در حال حاضر سرپرستي اين ساختمان‌ها - به عنوان آثار باستاني - به عهدة سازمان ميراث فرهنگي استان است.

خانه ابراهیم خان مربوط به سدهٔ ۱۳ هجری قمری است و  این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۶۲ به شمراه  ۱۶۴۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

مرگ محمد ابراهیم خان دودانگه ای در سال 1300ق اتفاق افتاد

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

پيوندها

ورود اعضاء

كليپ منتخب حسينيه


كانال هاي فضاي مجازي

آي دي و كانال هاي رسمي روابط عمومي حسينيه اعظم مهديشهريهاي مقيم تهران در فضاي مجازي :

.:: ایمیل : publicrelation.mafe@gmail.com

.:: شماره همراه :09352748324

.:: لینک ها:

     

تلگرام         لاین       اینستاگرام    گوگل پلاس