حدیث روز

D-(6).jpg

سامانه پيام كوتاه

                  

مديحه نورين نيرين فاطمه زهرا و فاطمه معصومه، سلام اللّه عليهما سروده حضرت امام خمینی (ره)

 

اى ازليّت به تربت تو، مخمر           وى ابديت به طلعت تو، مقرر

آيت رحمت ز جلوه تو هويدا           رايت قدرت در آستين تو مضمر

جودت هم بسترا به فيض مقدس           لطفت هم بالشا به صدر مصدر

عصمت تو تا كشيد پرده به اجسام           عالم اجسام گردد عالم ديگر

جلوه تو نور ايزدى را مجلى           عصمت تـو سر مختفى را مظهر

گويم واجب تو را، نه آنت رتبت           خوانم ممكن تو را، ز ممكن برتر

ممكن اندر لباس واجب پيدا           واجبى اندر رداى امكان مظهر

ممكن؛ اما چه ممكن، علت امكان           واجب؛ اما شعاع خالق اكبر

ممكن؛ اما يگانه واسطه فيض           فيض به مهتر رسد وزان پس كهتر

ممكن؛ اما نمود هستى از وى           ممكن؛ اما ز ممكنات فزونتر

وين نه عجب؛ زانكه نور اوست ز زهرا           نور وى از حيدر است و او ز پيمبر

نور خدا در رسول اكرم پيدا           كرد تجلى ز وى، به حيدر صفدر

وز وى، تابان شده به حضرت زهرا           اينك ظاهر ز دخت موسى جعفر

اين است آن نور كز مشيت "كن" كرد           عالم، آن كو به عالم است منور

اين است آن نور كز تجلى قدرت           داد به دوشيزگان هستى، زيور

شيطان عالم شدى، اگر كه بدين نور           ناگفتى "آدم است خاك و من آذر"

آبروى ممكنات جمله از اين نور           گر نبدى، باطل آمدند سراسر

جلوه اين، خود عرض نمود عرض را           ظلش بخشود جوهريت جوهر

عيسى مريم به پيشگاهش دربان           موسى عمران به بارگاهش چاكر

آن يك چون ديده بان فرا شده بردار           وين يك چون قاپقان معطى بر در

يا كه دو طفلند در حريم جلالش           از پى تكميل نفس آمده مضطر

آن يك "انجيل" را نمايد از حفظ           وين يك "تورات" را بخواند از بر

گر كه نگفتى "امام هستم بر خلق"           موسى جعفر، ولى حضرت داور

فاش بگفتم كه اين رسول خداى است           معجزه اش مى بود همانا دختر

دختر، جز فاطمه نيايد چون اين           صلب پدر را و هم مشيمه مادر

دختر، چون اين دو از مشيمه قدرت           نامد و نايد دگر هماره مقدر

آن يك، امواج علم را شده مبدا           وين يك، افواج حلم را شده مصدر

آن يك موجود از خطابش مجلى           وين يك، معدوم از عقابش مستر

آن يك بر فرق انبيا شده تارك           وين يك اندر سر اوليا را مغفر

آن يك در عالم جلالت "كعبه"           وين يك در ملك كبريايى "مشعر"

"لم يلد"م بسته لب وگرنه بگفتم           دخت خدايند اين دو نور مطهر

آن يك، كون و مكانش بسته به مقنع           وين يك، ملك جهانش بسته به معجر

چادر آن يك، حجاب عصمت ايزد           معجرِ اين يك، نقاب عفت داور

آن يك، بر ملك لا يزالى تارك           وين يك، بر عرش كبريايى افسر

تابشى از لطف آن، بهشت مخلد           سايه‏اى از قهر اين، جحيم مقعر

قطره‏اى از جود آن، بحار سماوى           رشحه‏اى از فيض اين، ذخاير اغير

آن يك، خاك مدينه كرده مزين           صفحه قم را نموده، اين يك انور

خاك قم، اين كرده از شرافت، جنت           آب مدينه نموده آن يك، كوثر

عرصه قم، غيرت بهشت برين است           بلكه بهشتش يساولى است برابر

زيبد اگر خاك قم به "عرش" كند فخر           شايد گر "لوح" را بيابد همسر

خاكى عجب خاك آبروى خلايق           ملجا بر مسلم و پناه به كافر

گر كه شنيدندى اين قصيده "هندى"           شاعر شيراز و آن اديب سخنور

آن يك طوطى صفت همى نسرودى           "اى به جلالت ز آفرينش برتر"

وين يك قمرى نمط هماره نگفتى           "اى كه جهان از رخ تو گشته منور

نظرات (0) کلیک ها: 596

حضرت معصومه عليها السلام در اول سال 173 هجري قمري در مدينه چشم به جهان گشود.

پدرش امام هفتم شيعيان حضرت موسي بن جعفر عليه السلام و مادرش حضرت نجمه بود كه به علت پاكي و طهارت نفس به او طاهره مي گفتند.حضرت معصومه در 28 سالگي و در روز دوازدهم ربيع الثاني سال 201 هجري قمري در قم به شهادت رسيد كه امروز بارگاه ملكوتي و مرقد مطهرش همچون خورشيدي در قلب شهرستان قم مي درخشد و همواره فيض بخش و نورافشان دلها و جانهاي تشنه معارف حقاني است.


 آن حضرت در واقع بتول دوم و جلوه اي از وجود حضرت زهرا سلام الله عليها بود.در طهارت نفس امتيازي خاص و بسيار والاداشت كه امام هشتم برادر تني آن حضرت او را (كه نامش فاطمه بود) معصومه خواند.فرمود: «من زار المعصومة بقم كمن زارني» : (كسي كه حضرت معصومه عليها سلام را در قم زيارت كند مانند آن است كه مرا زيارت كرده است).


مقام علم و عرفان او در مرحله اي است كه در فرازي از زيارتنامه غير معروف او چنين مي خوانيم: «السلام عليك يا فاطمه بنت موسي بن جعفر و حجته و امينه» ‍:  (سلام بر تو اي فاطمه دختر موسي بن جعفر و حجت و امين از جانب موسي بن جعفر).و باز مي خوانيم: «السلام عليك ايتها الطاهرة الحميدة البرة الرشيدة التقية الرضية المرضية»: (سلام بر تو اي بانو پسنديده نيك سرشت، اي بانوي رشد يافته، پاك طينت، پاك روش، شايسته و پسنديده).بدين لحاظ و مقامات عالي معنوي آن بانوست كه حضرت رضا عليه السلام در فرازي از زيارتنامه معروفش به ما آموخته كه در كنار مرقدش خطاب به او بگوييم: «يا فاطمه اشفعي لي في الجنة فان لك عندالله شانا من الشان».

(اي فاطمه! در بهشت از من شفاعت كن چرا كه تو در پيشگاه خداوند داراي مقامي بس ارجمند و والا هستي).امام صادق عليه السلام سالها قبل از ولادت حضرت معصومه عليها سلام  در توصيف قم سخن گفته و آن مكان را حرم خاندان رسالت خوانده بود. آنگاه فرمود: به زودي بانويي از فرزندانم به سوي آن كوچ كند كه نامش فاطمه دختر موسي بن جعفر است و با شفاعت او همه شيعيانم وارد بهشت مي شوند.

 


خاندان عصمت پيامبر در انتظار آن بودند كه اين دختر ممتاز چشم به اين جهان بگشايد تا قلب و روي آنان را به ديدار خود روشن و منور گرداند. آغاز ماه ذيقعده براي حضرت رضا عليه السلام و دودمان نبوت و آل علي عليه السلام پيام آور شادي مخصوص و پايان بخش انتظاري عميق و شور آفرين بود زيرا حضرت نجمه فرزندي جز حضرت رضا عليه السلام نداشت و مدتها پس از حضرت رضا نيز داراي فرزندي نشده بود.

از آنجا كه سال ولادت حضرت رضا عليه السلام يعني سال 148 هجري قمري و سال ولادت حضرت معصومه عليها سلام سال 173 و بين اين دو ولادت بيست و پنج سال فاصله بود و از طرفي امام صادق عليه السلام ولادت چنان دختري را مژده داده بود، از اين رو خاندان پيامبر بيصبرانه در انتظار طلوع خورشيد وجود حضرت معصومه عليها سلام بودند.

هنگامي كه وي چشم به جهان گشود براستي كه آنروز براي اهل بيت عصمت بخصوص امام هشتم و حضرت نجمه سلام الله عليه روز شادي و سرور وصف ناپذير و از ايام الله بود زيرا اختري از آسمان ولايت و امامت طلوع كرده بود كه قلبها را جلا و شفا مي داد و چشمها را روشن مي كرد و به كانون مقدس اهل بيت عليهم السلام گرمي و صفا مي بخشيد

اين سوال كه پيامبر اسلام با آنكه چند فرزند دختر داشت چرا حضرت زهرا را بيشتر دوست مي داشت و به او بيشتر اعتبار مي داد. سوالي است كه درباره حضرت معصومه عليها سلام نيز صادق است كه چرا حضرت موسي بن جعفر عليه السلام با داشتن دختران بسيار به حضرت معصومه عليها سلام توجه مي كرد و در ميان آنها اين دختر به آن همه مقامات نايل شد. پاسخش اين است که در آيات قرآن و گفتار پيامبر و امامان به طور مكرر معيار, داشتن علم، تقوا و جهاد و ساير ارزشهاي والاي انساني است


براستي كه حضرت معصومه عليها سلام همچون جده اش حضرت زهرا سلام الله عليه در معيارهاي ارزشي اسلام يكه تاز عرصه ها و در علم و كمالات و قداست گوي سبقت را از ديگران ربوده بود. وي تافته اي ملكوتي و جدا بافته و ساختار وجودي او از ديگران ممتاز بود.همان گونه كه پيامبر (ص) در شان حضرت زهرا سلام الله عليها فرمود:‌ «فداها ابوها» : (پدرش به فدايش باد)، حضرت موسي بن جعفر عليه السلام نيز در شان حضرت معصومه عليها سلام فرمود: «فداها ابوها»حضرت معصومه عليها سلام همنام حضرت فاطمه زهراست دراين نام رازها نهفته است. يكي از رازها اين بود كه در علم و عمل از رقباي خود پيشي گرفته و ديگر اين كه از ورود شيعيان به آتش دوزخ جلوگيري مي نمايد.

 همچنين از نظر كمالات علمي و عملي بي نظير است ديگر اين كه گرچه مرقد مطهرش آشكار است و همانند مرقد مطهر حضرت زهرا سلام الله عليها مخفي نيست ولي مطابق مكاشفه اي كه براي بعضي از اولياي خدا روى داده امام باقر يا  امام  صادق عليهم السلام فرمودند: «كسي كه مرقد حضرت معصومه عليها سلام را زيارت كند به همان مقصودي نايل خواهد شد كه از زيارت قبر حضرت زهرا سلام الله عليها نايل مي شود. از ديگر مشابهت هاي حضرت معصومه عليها سلام به حضرت زهرا فداكاري ايشان در راه اثبات ولايت بود زيرا حضرت معصومه عليها سلام نيز آن چنان تلاش كرد که جان خود را فدا نمود و به شهادت رسيد.

يعني حضرت معصومه عليها سلام نيز با كارواني از حجاز به سوي خراسان براي ديدار چهره عظيم ولايتمداران عصر يعني برادرش حضرت رضا عليه السلام حركت كرده تا يار و ياور او باشد ولي در مسير هنگامي كه به سرزمين ساوه رسيد دشمنان خاندان نبوت در يك جنگ نابرابر بستگان و برادرش را به شهادت رساندند و با ريختن زهر در غذايش او را مسموم ساختند كه بيمار شد و به قم آمد و پس از شانزده روز سكونت در قم به شهادت رسيد

 


همان گونه كه حضرت زهرا سلام الله عليها با استدلالهاي متين و استوار، حقانيت ولايت حضرت علي عليه السلام را تبيين مي كرد، حضرت معصومه عليها سلام نيز چنين بود. رواياتي كه از آن حضرت نقل شده غالباً درباره امامت و ولايت علي عليه السلام است كه با اثبات ولايت او ولايت امـامـان معصوم نيز ثابت مي شود.

براي نمونه حضرت معصومه با چند واسطه از حضرت زهرا نقل مي كنند كه فرمود: پيامبر در شب معراج به بهشت رفت و بر روي پرده اي در قصر بهشت ديد كه چنين نوشته شده: «لااله الا الله محمدا رسوله علي ولي القوم» : (معبودي جز خداي يكتا و بي همتا نيست محمد رسول خدا و علي ولي و رهبر مردم است) و بر روي پرده درگاه قصر ديگري نوشته شده است: «شيعت علي هم الفائزون» (شيعيان علي رستگارند).نيز با چند واسطه از رسول خدا (ص) نقل مي كند كه فرمود:‌«الا من مات علي حب آل محمد مات شهيدا»: آگاه باشيد! كسي كه با حب آل محمد از دنيا برود شهيد از دنيا رفته است).

يكي از روايات او كه با چند واسطه به حضرت زهرا سلام الله عليها مي رسد اين است كه:‌حضرت زهرا سلام الله عليها فرمود: آيا سخن رسول خدا را فراموش كرده ايد كه در روز عيد غدير خم فرمود: هر كس من مولا و رهبر اويم علي هم مولا و رهبر او است و نيز به علي فرمود:‌ نسبت تو به من همانند نسبت هارون برادر موسي به موسي (ع) است.به اين ترتيب مي بينيم حضرت معصومه عليها سلام عالمه محدثه آل طه بود و قدم به جاي پاي حضرت زهرا سلام الله عليها گذاشت و همچون او در عرصه  جهاد و تلاش براي اثبات حق كوشيد تا جايي كه جانش را فداي ولايت نمود و شهد شهادت نوشيد.

نظرات (0) کلیک ها: 599

پيوندها

ورود اعضاء

كليپ منتخب حسينيه


كانال هاي فضاي مجازي

آي دي و كانال هاي رسمي روابط عمومي حسينيه اعظم مهديشهريهاي مقيم تهران در فضاي مجازي :

.:: ایمیل : publicrelation.mafe@gmail.com

.:: شماره همراه :09352748324

.:: لینک ها:

     

تلگرام         لاین       اینستاگرام    گوگل پلاس